CDQ2YA63-10DCM
Product ID:301062
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2YA63-10DCM
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 263mm bore size provides strong force output for demanding applications.
  • 3Standard 10mm stroke ensures precise linear motion control.
  • 4Both ends tapped mounting style for versatile installation options.
  • 5Rod end male thread allows for easy attachment to machinery.
Product Details
CDQ2YA63-10DCM
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm