CDQ2YB40-100DCM-M9B
Product ID:301030
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2YB40-100DCM-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 100mm stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread for secure and flexible mounting options.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) with 0.5m lead wire for convenient installation.
Product Details
CDQ2YB40-100DCM-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm