CDQ2YB63TN-40DCZ
Product ID:384165
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2YB63TN-40DCZ
Key Features
  • 163mm bore size for powerful and efficient pneumatic operation.
  • 2Double-acting design ensures smooth and reliable bidirectional movement.
  • 3NPT port type for secure and leak-resistant connections.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact and noise during operation.
  • 5Through-hole mounting for easy and stable installation in various applications.
Product Details
CDQ2YB63TN-40DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option 2
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm