CDQ2YD100-50DCZ
Product ID:392491
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2YD100-50DCZ
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in auto switch with 4-side mounting groove for easy sensor integration.
  • 3100mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 4Rubber bumper cushion ensures smooth and quiet operation.
  • 5Double clevis mounting for secure and flexible installation.
Product Details
CDQ2YD100-50DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option 2
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Type
Rc
Bore Size
Bore Size 100 mm