CDQMA40-75-M9PSDPC
Product ID:392738
Updated: 2026/5/11
SMC CDQMA40-75-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for auto-switch functionality, ensuring precise positioning.
  • 240mm bore size and 75mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin pre-wired connector for easy installation.
  • 4Dual voltage support (DC5V, 12V, 24V) for flexible power options.
  • 5Includes indicator light and 0.5m lead wire for convenient operation and monitoring.
Product Details
CDQMA40-75-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
M thread,Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm