CDQMA40TN-40-M9PWVMDPC
Product ID:301053
Updated: 2026/5/11
SMC CDQMA40TN-40-M9PWVMDPC
Key Features
  • 1Built-in auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 340mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector simplifies installation and setup.
  • 5Solid-state auto switch with DC5V-24V compatibility for flexible voltage use.
Product Details
CDQMA40TN-40-M9PWVMDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm