CDQMB16-15-M9PWV
Product ID:384114
Updated: 2026/5/12
SMC CDQMB16-15-M9PWV
Key Features
  • 1Built-in M9PWV auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 216mm bore size and 15mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output (3-wire) for reliable signal transmission.
  • 4Supports DC voltage range of 4.5V to 28V (5V/12V/24V compatible).
  • 5Through-hole mounting design for easy and secure installation.
Product Details
CDQMB16-15-M9PWV
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm