CDQMB16-25-A96
Product ID:393119
Updated: 2026/5/11
SMC CDQMB16-25-A96
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable auto-switching functionality.
  • 216mm bore size and 25mm stroke for versatile applications.
  • 3Reed auto switch with NPN output and indicator light for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style for standard installation.
  • 5Includes 0.5m lead wire and operates on DC4~8V for convenience.
Product Details
CDQMB16-25-A96
Auto Switch
Reed Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC4~8V
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm