CDQMB16-30-M9BWSAPC
Product ID:392454
Updated: 2026/5/11
SMC CDQMB16-30-M9BWSAPC
Key Features
  • 1Built-in auto switch with solid-state sensor for precise positioning.
  • 216mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 32-color indicator and pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4DC24V compatible (10~28V range) with a durable 0.5m lead wire.
  • 5Through-hole mounting design ensures secure and stable operation.
Product Details
CDQMB16-30-M9BWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm