CDQMB20-40-M9PWMDPC
Product ID:392677
Updated: 2026/5/11
SMC CDQMB20-40-M9PWMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for auto-switch functionality, ensuring precise position detection.
  • 2Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 320mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 4M9PWMDPC auto switch with 2-color indicator and pre-wired M12-4 pin connector for quick setup.
  • 5Solid-state auto switch with PNP output, compatible with DC5V,12V,24V (DC4.5~28V).
Product Details
CDQMB20-40-M9PWMDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm