CDQMB40-75-M9P
Product ID:384142
Updated: 2026/5/12
SMC CDQMB40-75-M9P
Key Features
  • 1Built-in solid-state auto switch (M9P) with PNP output for precise position detection.
  • 240mm bore size and 75mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Through-hole mounting style ensures easy and secure installation.
  • 4Auto switch features an indicator light and 0.5m lead wire for convenient operation.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies (DC 4.5~28V range).
Product Details
CDQMB40-75-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm