CDQMB40TN-30-M9BMDPC
Product ID:393074
Updated: 2026/5/11
SMC CDQMB40TN-30-M9BMDPC
Key Features
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Pre-wired 1m lead wire and DC24V compatibility (DC10~28V) for flexible power options.
  • 5Includes indicator light for easy monitoring of cylinder status.
Product Details
CDQMB40TN-30-M9BMDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm