CDQMB40TN-50-A96L
Product ID:393163
Updated: 2026/5/11
SMC CDQMB40TN-50-A96L
Key Features
  • 1Built-in reed auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 43-wire NPN auto switch with 3m lead wire for easy integration.
  • 5Through-hole mounting style for standard and reliable installation.
Product Details
CDQMB40TN-50-A96L
Auto Switch
Reed Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC4~8V
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm