CDQSB12-10TM-M9NVSAPC
Product ID:384410
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB12-10TM-M9NVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 10mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Single-acting, spring-extend action ensures reliable return movement.
  • 4Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration and wiring.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC5V, 12V, and 24V for versatile power options.
Product Details
CDQSB12-10TM-M9NVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Rod End Male Thread
Action
Single Acting,Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm