CDQSB12-15D-M9NZ
Product ID:301040
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB12-15D-M9NZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 212mm bore size and 15mm standard stroke for compact yet powerful performance.
  • 3Solid-state auto switch (M9NZ) with NPN output for seamless integration into control systems.
  • 4Durable construction with basic mounting style for versatile installation options.
  • 5Includes 5m lead wire and supports DC voltage (5V, 12V, 24V) for flexible power supply compatibility.
Product Details
CDQSB12-15D-M9NZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm