CDQSB16-10D-M9BAVL
Product ID:393022
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-10D-M9BAVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 10mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Water-resistant auto switch (M9BAVL) with a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Solid-state auto switch with 3m lead wire and DC24V compatibility (10~28V range).
  • 5Basic mounting style for easy installation and integration into machinery.
Product Details
CDQSB16-10D-M9BAVL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm