CDQSB16-125DC-M9BWL
Product ID:384490
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-125DC-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 125mm stroke for versatile industrial applications.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state reliability and 3m lead wire.
  • 4Rubber bumper included for smooth operation and reduced impact on long strokes.
  • 5Compact and durable design with DC24V compatibility (10~28V range).
Product Details
CDQSB16-125DC-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm