CDQSB16-125DCM-M9BVL
Product ID:392473
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-125DCM-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 125mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation (DC24V).
  • 5Compact and basic mounting style for easy installation in tight spaces.
Product Details
CDQSB16-125DCM-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm