CDQSB16-175DC-M9BW
Product ID:392995
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-175DC-M9BW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and automation control.
  • 216mm bore size with a standard 175mm stroke for versatile applications.
  • 3Includes 2-color indicator auto switch for easy status monitoring.
  • 4Rubber bumper option for smooth operation and reduced impact on long strokes.
  • 5DC24V compatible (10-28V range) with a 0.5m lead wire for flexible installation.
Product Details
CDQSB16-175DC-M9BW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm