CDQSB16-175DC-M9BWZS
Product ID:393016
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-175DC-M9BWZS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 175mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Includes a 2-color indicator solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper option for long stroke durability and reduced impact.
  • 55m lead wire and DC24V compatibility for flexible installation.
Product Details
CDQSB16-175DC-M9BWZS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm