CDQSB16-20DCM-M9BWSDPC
Product ID:392527
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-20DCM-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 42-color indicator solid-state auto switch with M12-4 pin pre-wired connector.
  • 5Operates at DC24V (10~28V range) for flexible power supply compatibility.
Product Details
CDQSB16-20DCM-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm