CDQSB16-35DC-M9BL
Product ID:384385
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-35DC-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation systems.
  • 216mm bore size and 35mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V).
  • 4Includes rubber bumper for smooth operation and reduced impact noise.
  • 5Standard mounting style (Basic) for easy integration into existing setups.
Product Details
CDQSB16-35DC-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm