CDQSB16-5D-M9BV-XC8
Product ID:393008
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-5D-M9BV-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 216mm bore size with a standard 5mm stroke for compact and efficient performance.
  • 3Adjustable stroke (XC8 option) for flexible application requirements.
  • 4Includes solid-state auto switch (M9BV) with indicator light for easy monitoring.
  • 5Durable construction with basic mounting style for easy integration into systems.
Product Details
CDQSB16-5D-M9BV-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm