CDQSB20-15DM-M9NSDPCS
Product ID:384602
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB20-15DM-M9NSDPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220 mm bore size and 15 mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration and wiring.
  • 4Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC 5V, 12V, and 24V power supply.
  • 5Compact and durable design, suitable for industrial and automation applications.
Product Details
CDQSB20-15DM-M9NSDPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm