CDQSB20-40DC-M9N
Product ID:392432
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB20-40DC-M9N
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch (NPN) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper included for smooth operation and reduced impact noise.
  • 5Durable construction with a basic mounting style for easy installation.
Product Details
CDQSB20-40DC-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm