CDQSB20-40DCM-M9BSDPC
Product ID:384343
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSB20-40DCM-M9BSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation applications.
  • 220mm bore size and 40mm standard stroke for versatile performance.
  • 3Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 4Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 5Pre-wired with 0.5m lead wire and DC24V compatibility for quick setup.
Product Details
CDQSB20-40DCM-M9BSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm