CDQSBS16-30DCM
Product ID:384469
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSBS16-30DCM
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 216mm bore size and 30mm stroke for precise linear motion control.
  • 3Through-hole/both ends tapped mounting for versatile installation options.
  • 4Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 5Standard configuration without auto switch, suitable for custom setups.
Product Details
CDQSBS16-30DCM
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm