CDQSBS20-40DC-A93
Product ID:392692
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSBS20-40DC-A93
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 40mm stroke for versatile industrial applications.
  • 3Includes reed auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style for flexible installation options.
  • 5Rubber bumper and rod end female thread for enhanced durability and performance.
Product Details
CDQSBS20-40DC-A93
Auto Switch
Option
With Rubber Bumper and Rod End Female thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm