CDQSD16-15DM-M9BWLS
Product ID:393186
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSD16-15DM-M9BWLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 316mm bore size and 15mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 4Includes a solid-state auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5Rod end male thread option for versatile connection to machinery.
Product Details
CDQSD16-15DM-M9BWLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm