CDQSD16-30DCM-M9B
Product ID:393025
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSD16-30DCM-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation in various applications.
  • 316mm bore size and 30mm standard stroke for efficient linear motion.
  • 4Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and connectivity.
Product Details
CDQSD16-30DCM-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm