CDQSD20-20D-M9NVL
Product ID:392836
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSD20-20D-M9NVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 4M9NVL solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 53-wire NPN configuration with 3m lead wire for convenient connectivity.
Product Details
CDQSD20-20D-M9NVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm