CDQSG16-45DCM-M9BWVSDPC
Product ID:392553
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSG16-45DCM-M9BWVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Head flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 316mm bore size and 45mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Includes M9BWVSDPC auto switch with 2-color indicator and pre-wired M12-4 pin connector.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and easy integration.
Product Details
CDQSG16-45DCM-M9BWVSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm