CDQSG16-75DC
Product ID:393191
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSG16-75DC
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Head flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 316mm bore size and 75mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Includes rubber bumper for smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 5Standard design without auto switches for customizable automation setups.
Product Details
CDQSG16-75DC
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm