CDQSL16-20DM-M9BS
Product ID:393065
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSL16-20DM-M9BS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 216mm bore size and 20mm stroke for compact yet powerful performance.
  • 3Rod end male thread for easy installation and compatibility.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise control and monitoring.
  • 5Standard foot mounting style for versatile and secure installation.
Product Details
CDQSL16-20DM-M9BS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm