CDQSL20-100DC-M9PWSAPC
Product ID:392877
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSL20-100DC-M9PWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor attachment and reliable position detection.
  • 220mm bore size and 100mm standard stroke for versatile automation applications.
  • 3Pre-wired auto switch (M9PWSAPC) with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Rubber bumper included for smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 5Solid-state auto switch supports DC5V, 12V, and 24V for flexible voltage compatibility.
Product Details
CDQSL20-100DC-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm