CDQSLC12-100DC
Product ID:384281
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSLC12-100DC
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot mounting style saves space and simplifies installation.
  • 312mm bore size and 100mm stroke for precise linear motion control.
  • 4Includes rubber bumper for smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 5Standard design ensures reliability and compatibility with automation systems.
Product Details
CDQSLC12-100DC
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm