CDQSWB12-10D-M9BV
Product ID:393064
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSWB12-10D-M9BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 10mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch (M9BV) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Through-hole/both ends tapped mounting for versatile installation options.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) with 0.5m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQSWB12-10D-M9BV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm