CDQSWB12-10D-M9BVS
Product ID:393063
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSWB12-10D-M9BVS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 10mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole/both ends tapped mounting for versatile installation options.
  • 524V DC compatible (10-28V range) with a durable 0.5m lead wire.
Product Details
CDQSWB12-10D-M9BVS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm