CDQSWB16-10DM-M9BWVZ
Product ID:384264
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSWB16-10DM-M9BWVZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 10mm stroke ensure optimal performance for compact applications.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Through-hole/both ends tapped mounting style for versatile installation options.
  • 55m lead wire and DC24V compatibility for flexible integration into various setups.
Product Details
CDQSWB16-10DM-M9BWVZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm