CDQSWB16-15D-M9P
Product ID:384218
Updated: 2026/5/12
SMC CDQSWB16-15D-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 216mm bore size and 15mm stroke for compact yet powerful performance.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output for easy integration into control systems.
  • 4Through-hole/both ends tapped mounting for versatile installation options.
  • 5Indicator light and 0.5m lead wire included for convenient setup and monitoring.
Product Details
CDQSWB16-15D-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm