CDQSWB16-5D-M9BVS
Product ID:393029
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSWB16-5D-M9BVS
Key Features
  • 116mm bore size for optimal force and precision in compact applications.
  • 2Built-in magnet enables seamless integration with magnetic sensors.
  • 3Solid-state auto switch with DC24V support ensures reliable position detection.
  • 4Standard 5mm stroke for consistent and repeatable linear motion.
  • 5Through-hole mounting design for easy installation and flexibility.
Product Details
CDQSWB16-5D-M9BVS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm