CDQSXL12-30DM-M9PMAPC
Product ID:392501
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSXL12-30DM-M9PMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 30mm stroke for compact yet powerful performance.
  • 3M9PMAPC auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light and PNP output for reliable operation.
  • 5Foot mounting style (L) and male rod end thread (M) for versatile installation options.
Product Details
CDQSXL12-30DM-M9PMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm