CDQSYB16-10DCM
Product ID:301089
Updated: 2026/5/11
SMC CDQSYB16-10DCM
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 216mm bore size provides optimal force for compact automation tasks.
  • 310mm standard stroke ensures precise and efficient linear motion.
  • 4Through-hole/both ends tapped mounting for versatile installation options.
  • 5Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and connectivity.
Product Details
CDQSYB16-10DCM
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm